Szkolenia
środa, 03.01.2007 12:13Informacje dla osób ubiegających się o udział w szkoleniu.
SZKOLENIA GRUPOWE I INDYWIDUALNE
1.Jedną z podstawowych usług rynku pracy jest organizacja szkoleń.
Starosta inicjuje, organizuje i finansuje z Funduszu Pracy szkolenia bezrobotnych, w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych i innych kwalifikacji , zwiększających szansę na podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, w szczególności w przypadku:
• braku kwalifikacji zawodowych
• konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji
• utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie
• braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy
2.Stosowane są dwie formy szkoleń:
• szkolenia grupowe – organizowane z inicjatywy urzędu pracy przez jednostki szkoleniowe wybrane w trybie ustawy
o zamówieniach publicznych. Szkolenia tego typu są finansowane przez urząd pracy. Osoby ubiegające się o udział w szkoleniu grupowym powinny zgłosić się do działu poradnictwa zawodowego, gdzie będą mogły, po uzyskaniu opinii doradcy zawodowego, wypełnić kartę kandydata na szkolenie. Osoby zakwalifikowane na szkolenie zostaną poinformowane o terminie rozpoczęcia szkolenia.
• szkolenia indywidualne – organizowane na wniosek osoby, uzasadniający celowość tego szkolenia. Koszt szkolenia,
w części finansowanej z Funduszu Pracy nie może przekroczyć 300 % przeciętnego wynagrodzenia. Skierowanie na szkolenie indywidualne przysługuje nie częściej niż raz w roku.
3.Osobie bezrobotnej w okresie odbywania szkolenia przysługuje:
- stypendium finansowane ze środków Funduszu Pracy w wysokości 120% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust.1 pkt 1, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin; w przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20 % zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1.
4.Bezrobotnemu uprawnionemu w tym samym okresie do stypendium oraz zasiłku przysługuje prawo wyboru świadczenia.
Ponadto stypendium nie przysługuje bezrobotnemu, jeżeli w okresie odbywania szkolenia przysługuje mu z tego tytułu inne stypendium, dieta lub innego rodzaju świadczenie pieniężne w wysokości równej lub wyższej niż stypendium finansowane z Funduszu Pracy.
5.Skierowany przez starostę na szkolenie, w przypadku podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej w trakcie szkolenia, ma prawo do ukończenia tego szkolenia bez konieczności ponoszenia jego kosztów.
6.Bezrobotnemu skierowanemu przez starostę na szkolenie, który w trakcie szkolenia podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą przysługuje stypendium w wysokości 20% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1
pkt 1, niezależnie od wymiaru godzin szkolenia , od dnia podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej do dnia zakończenia szkolenia.
Od stypendium tego nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.
Do tego stypendium nie stosuje się zasady proporcjonalnego ustalania jego wysokości. Jego wysokość, za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę przysługującego stypendium przez 30 i mnożąc otrzymana kwotę przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który stypendium przysługuje.
7.Starosta finansuje z Funduszu Pracy, w formie zwrotu, koszty zakwaterowania
i wyżywienia bezrobotnego skierowanego na szkolenie odbywane poza miejscem zamieszkania, jeżeli wynika to z umowy zawartej z instytucja szkoleniową.
8.Starosta może wyrazić zgodę na sfinansowanie, w formie zwrotu, całości lub części poniesionych przez skierowanego bezrobotnego, kosztów z tytułu przejazdu na szkolenie.
9.Osoba, która z własnej winy, nie ukończyła szkolenia, jest obowiązana do zwrotu kosztów szkolenia, z wyjątkiem przypadku gdy przyczyną nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
10.Osobom skierowanym na szkolenie przez starostę, z wyjątkiem osób posiadających z tego tytułu prawo do stypendium, z wyłączeniem stypendium, o którym mowa w pkt. 6, przysługuje odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych w związku ze szkoleniem oraz w drodze do miejsca szkolenia i z powrotem, wypłacane przez instytucję ubezpieczeniową , w której osoby te zostały ubezpieczone.
11. Starosta, na wniosek bezrobotnego, może wyrazić zgodę na częściowe sfinansowanie z Funduszu Pracy kosztów szkolenia, jeżeli skierowanie na to szkolenie nastąpiło na prośbę bezrobotnego albo organizacji lub instytucji pokrywającej część kosztów tego szkolenia .
12.O sfinansowanie ze środków Funduszu Pracy kosztów wskazanego szkolenia, może ubiegać się:
1) bezrobotny zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w Słubicach,
2) poszukujący pracy zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w Słubicach, który:
a) jest w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z
przyczyn dotyczących zakładu pracy,
b) jest zatrudniony u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który
jest w stanie likwidacji, z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji,
c) otrzymuje świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub
górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
d) uczestniczy w zajęciach Centrum Integracji Społecznej lub w indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
e) jest żołnierzem rezerwy,
f) pobiera rentę szkoleniową,
g) pobiera świadczenie szkoleniowe, o którym mowa w art. 70 ust. 6 ustawy o
promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. świadczenie przyznane
przez pracodawcę w ramach programu pomocy dla zwalnianych pracowników w związku ze zwolnieniem monitorowanym,
h) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na odstawie
przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierza podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza rolnictwem
3) pracownik oraz osoba wykonująca inną pracę zarobkową w wieku 45 lat i powyżej, zainteresowana pomocą w rozwoju zawodowym, zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Słubicach.
Osoba ubiegająca się o dofinansowanie ze środków Funduszu Pracy kosztów wskazanego szkolenia składa w urzędzie pracy wniosek wraz z załącznikami.
Informacje o artykule
Zredagował(a): | |
---|---|
Data powstania: | 03.01.2007 12:13 |
Data ostatniej modyfikacji: | 15.02.2011 14:13 |
Liczba wyświetleń: | 6412 |
Podziel się
Komentarze (0):

